Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Dovolenka s knihou
Dátum: Rubrika: Editoriál Zo seriálu: Editorial
Vyskúšajte našu 10-dňovú skúšobnú licenciu a získajte prístup k celému portálu zadarmo. Stačí sa bezplatne zaregistrovať.
Chcem prístup zdarmaMáte už predplatné? Prihláste sa.
Letné prázdniny sú v plnom prúde. Deti ich trávia na dovolenkách s rodičmi pri mori, na horách, pri táborovom ohni. Navštívia starých rodičov, známych, príbuzných. Získajú nové priateľstvá, aj nové spomienky. Tie staršie „deti“ prežijú čas prvých lások, chodenia do kina, objavia silu dôvery, aj zabudnutia. Väčšina z nich školu na dlhší čas vo svojich prioritách zaradí na posledné miesto.
Prázdninové obdobie pre žiakov je však aj dovolenkovým obdobím pre učiteľov. Spomaliť tempo aktivít, vychutnať si oddych, zrelaxovať pri vode, stíšiť silné emócie, zmierniť dôsledky stresu nahromadeného počas školského roka, možno aj s knihou, a to aj s odbornou. Veď od učiteľov sa vyžaduje veľké osobné nasadenie, kladie sa na nich zodpovednosť za novú generáciu mladých ľudí, očakáva sa od nich vysoký empatický prístup a rešpektovanie individuality žiakov.
Ako sa vysporiadať so stresom vysvetľuje v publikácii Stres v práci učiteľa a syndróm vyhorenia, Erich Petlák a Andrea Baranovská. Aj kvalita procesu hodnotenia výkonov žiakov zo strany učiteľa by mala ostať v našej pozornosti. Monografia s názvom Školské podvádzanie – problémový aspekt hodnotenia výkonov žiakov je jedinečná svojho druhu na našom knižnom trhu. Ján Bajtoš a Andrea Marhevková v nej upozorňujú, že medzi školským podvádzaním a podvádzaním v živote existuje kontinuita. Ak sme sa s ňou v prostredí školy stretli, mali by sme jej venovať väčšiu pozornosť. Priestor na sebareflexiu, ktorá je prvým krokom k rozvíjaniu potenciálu človeka, ponúka Mária Pisoňová v publikácii Osobnostný rozvoj riaditeľa školy – východiská a determinanty. Nechýbajú v nej autotesty, cvičenia a odporúčané návody na riešenie problémov.
Inšpirujúce návody, ako priviesť žiakov k tomu, aby vedeli pracovať s konfliktom, nám ponúka Dušana Bieleszová v publikácii Rovesnícka mediácia. Poznanie, že na rovnakú vec môžeme mať rozdielny názor, že na všetky otázky nepotrebujeme odpoveď hneď, že na mnohé existuje dokonca rôzna odpoveď, že emócie sú prirodzenou súčasťou našich životov, potrebuje nadobudnúť aj učiteľ. Aj o tejto téme bude publikácia Školská a rovesnícka mediácia – riešenie konfliktov v školách, ktorú práve pripravujeme. Nežiadúce protispoločenské javy realizované mládežou sú rovnako súčasťou školskej reality. Kriminalita a delikvencia mládeže, faktory, ktoré tomu predchádzajú, opisuje Viera Lichá Valicová v publikácii Trestnoprávna zodpovednosť mladistvých.
Manažment školy sa ani počas leta nevyhne témam, ktoré sú súčasťou bežného chodu školy. Odborná úroveň lídrov škôl je kľúčová najmä vtedy, keď treba reagovať na otázky zamestnancov v oblasti pracovnoprávnych vzťahov. Pomoc riaditeľom škol ponúka úspešná publikácia Jarmily Belešovej – Pracovnoprávne vzťahy v školstve. Rovnako 163 paragrafov a široký záber, ktorým titul Zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon) – Komentár pokrýva všetky oblasti výchovy a vzdelávania ponúkajú autori, odborníci s dlhoročnou skúsenosťou vo vedúcich funkciách inštitucionálnej základne pre regionálne školstvo na Slovensku – Zdenko Krajčír, Jana Mlsnová, Žaneta Surmajová.
Podmienkou efektívneho fungovania výchovno-vzdelávacieho zariadenia je potreba osvojenia si moderných manažérskych metód zo strany manažmentu školy. Ich uplatnenie v riadiacej funkcii je dané schopnosťou plánovať, organizovať, motivovať a kontrolovať tak, aby škola či školské zariadenia fungovali úspešne. Tému rozoberá Ingrid Konenčná Veverková v publikáciách „šitých“ na mieru stupňom vzdelávania a špecifickým témam: Materská škola – organizácia a manažment, Základná škola – organizácia a manažment, Stredná škola ‒ organizácia a manažment, Ekonomika školy a školského zariadenia, Finančná kontrola v školách a školských zariadeniach. S návodmi autorka pokračuje aj pre zriaďovateľov, v publikácii Zriaďovateľ školy – práva, povinnosti, kompetencie, jednoducho a zrozumiteľne čitateľov prevedie správnou aplikáciou platnej legislatívy.
Ak aj vaša škola vstupuje do novej etapy života s novým manažmentom, alebo sa na túto zmenu pripravuje, rady a odporúčania ako spolupracovať s radou školy, aké sú kompetencie školskej samosprávy, za čo zodpovedá riaditeľ, ako pripraviť výberové konanie v zmysle platnej legislatívy prináša publikácia Rada školy a výberové konanie na funkciu riaditeľa autorky Márie Stanislavovej. Na ňu nadväzuje publikácia Koncepcia rozvoja školy a školského zariadenia zaujímavá pre kandidátov na pozíciu riaditeľa školy/školského zariadenia, ktorá rozoberá na základe praktických skúseností tvorbu takejto koncepcie od našich skúsených autoriek Márie Stanislavovej a Anny Böhmerovej.
V ponuke vydavateľstva Wolters Kluwer je množstvo publikácií šitých na mieru našich čitateľov. Veríme, že ak k rozčítanej beletrii pridáte aj kúsok odbornej literatúry, pomôže vám to v ďalšej práci počas nasledujúceho školského roka.
/redakcia/
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk