Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Šikanovanie - pracovné podmienky a právna zodpovednosť organizácie
Dátum: Rubrika: Prevencia
Jednou zo základných úloh škôl a školských zariadení je naplniť výchovno-vzdelávacie potreby detí a žiakov, a to zabezpečením podmienok, organizácie a realizácie výchovno-vzdelávacieho procesu spôsobom, ktorý primerane zodpovedá potrebám telesného, psychického a sociálneho vývinu detí a žiakov podľa školského zákona. V príspevku sa venujeme právnym možnostiam riešenia šikany, povinnostiam štatutárnych orgánov škôl a školských zariadení, právam žiakov a ich zákonných zástupcov a v neposlednom rade právam a povinnostiam pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov a nepedagogických zamestnancov v súvislosti so šikanou.
Definícia šikany a cieľové skupiny
Šikana je považovaná za negatívny a patologický jav. Pri definovaní pojmu sa možno inšpirovať definíciou v odbornom stanovisku Slovenského národného strediska pre ľudské práva, podľa ktorej „šikana predstavuje jednu z foriem zneužitia práva. Šikanu možno chápať ako opakované, zdravie ohrozujúce, prípadne aj poškodzujúce konanie. Ide o pravidelné prejavy agresívneho, zastrašujúceho, nepriateľského, ponižujúceho správania, ktorého následkom môže byť zásah do ľudskej dôstojnosti. Prevažne je spojené s psychickými a verbálnymi útokmi na šikanovanú osobu, spočívajúcimi v konaní šikanujúcej osoby“. [1] Šikana sa vyznačuje dlhodobosťou, zároveň ide o konanie, ktoré je ťažko preukázateľné a odhaliteľné. So šikanou môžu byť spojené aj fyzické útoky, spravidla má však negatívny dosah na psychiku a dôstojnosť šikanovaného.
Okrem šikany medzi žiakmi môže byť šikana aj na úrovni pracovnoprávnych vzťahov, kde môže byť pedagogický zamestnanec šikanovaný kolegami. Prejaviť sa môže aj na vertikálnej úrovni medzi zamestnancom a nadriadeným (pričom šikanovaný nemusí byť iba hierarchicky nižšie), medzi pedagogickým zamestnancom a študentom. Šikanovaným môže byť študent aj učiteľ. Pri šikane ako právne nedefinovanom pojme, nie je vylúčená dualita s inými právnymi inštitútmi.
To, že bude niečo riešené ako šikana podľa interných pravidiel školy, školského zariadenia, nevylučuje, že konanie nebude zároveň hodnotené ako porušenie pracovnoprávnych predpisov, priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, niektorý z trestných činov, napr. ohováranie, nebezpečné vyhrážanie, týranie blízkej a zverenej osoby.
Úloha školy a školského zariadenia
Základným cieľom výchovy a vzdelávania podľa zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „školský zákon“) je umožniť dieťaťu alebo žiakovi:
- naučiť sa správne identifikovať a analyzovať problémy, navrhovať ich riešenia a vedieť ich riešiť,
- získať a posilňovať úctu k ľudským právam a základným slobodám a zásadám ustanoveným v Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ako aj úctu k zákonom a osobitne vzťah k prevencii a zamedzeniu vzniku a šírenia kriminality a inej protispoločenskej činnosti,
- pripraviť sa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti, v duchu porozumenia a znášanlivosti, rovnosti muža a ženy, priateľstva medzi národmi, národnostnými a etnickými skupinami a náboženskej tolerancie,
- naučiť sa rozvíjať a kultivovať svoju osobnosť a celoživotne sa vzdelávať, pracovať v skupine a preberať na seba zodpovednosť,
- naučiť sa kontrolovať a regulovať svoje správanie, starať sa a chrániť svoje zdravie vrátane zdravej výživy a životné prostredie a rešpektovať všeľudské etické hodnoty.
Žiaci majú nielen právo byť chránení pred priamou šikanou zo strany rovesníkov, zamestnancov, ale majú právo v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu na rozvíjanie svojich zručností a schopností odhaliť a riešiť negatívne javy spadajúce pod definíciu šikany nielen v prípadoch, keď sú priamou obeťou šikany, ale aj keď sú jej priamymi alebo nepriamymi svedkami.
V Sprievodcovi školským rokom 2020/2021 (v minulosti Pedagogicko-organizačné pokyny) je odporúčaná aj mediácia, jednak ako odborná metóda na riešenie konfliktov, ale aj
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk