Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Pracovný čas pedagogických zamestnancov
Dátum: Rubrika: Manažment
V príspevku sa venujeme téme pracovného času pedagogických zamestnancov. Pracovný čas pedagogických zamestnancov má svoje osobitosti v porovnaní s pracovným časom odborných zamestnancov, príp. ostatných zamestnancov v školstve. Rozoberieme týždenný pracovný čas. Venujeme sa základnému úväzku, čiastočnému úväzku, ako aj práci nadčas. Opíšeme prácu na zmeny a z nej vyplývajúce osobitosti.
Pracovný čas pedagogických zamestnancov má svoje osobitosti v porovnaní s pracovným časom odborných zamestnancov, príp. ostatných zamestnancov v školstve. Úprava pracovného času pedagogických zamestnancov je obsiahnutá v zákone č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“), v zákone č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 138/2019 Z. z.“), v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 201/2019 Z. z. o priamej výchovno-vzdelávacej činnosti (ďalej len „nariadenie vlády o priamej výchovno-vzdelávacej činnosti“) a v Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov na obdobie 1. 1. 2023 – 31. 8. 2024 (ďalej len „Kolektívna zmluva vyššieho stupňa“).
Zákonník práce vymedzuje pracovný čas ako časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou. Naproti tomu časový úsek, ktorý nie je pracovným časom, je dobou odpočinku. Za pracovný čas sa nepovažuje cesta do práce ani cesta z práce. Do pracovného času sa nezapočítava ani prestávka na odpočinok a jedenie.
Týždenný pracovný čas
Pracovný čas, ktorý zamestnávateľ určí, je ustanovený týždenný pracovný čas. Pracovný čas, ktorý je zamestnanec povinný odpracovať v príslušnom týždni po rozvrhnutí ustanoveného týždenného pracovného času, je určený týždenný pracovný čas.
Priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas nesmie prekročiť 48 hodín.
Pracovný čas zamestnanca podľa Zákonníka práce je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
Kolektívna zmluva vyššieho stupňa upravuje priaznivejšiu úpravu pracovného času. Podľa Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pracovný čas zamestnanca je 37 a 1/2 hodiny týždenne; pracovný čas zamestnanca, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, je 36 a 1/4 hodiny týždenne a pracovný čas zamestnanca, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke, je 35 hodín týždenne.
Podľa Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa postupujú:
- školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti regionálnych úradov školskej správy, obcí, samosprávnych krajov a ústredného orgánu štátnej správy,
- školy, v ktorých sa vzdelávanie považuje za sústavnú prípravu na povolanie v zriaďovateľskej pôsobnosti štátom uznanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti a inej právnickej osoby alebo fyzickej osoby (cirkevné školy a súkromné školy), ak ide o pedagogických a odborných zamestnancov, ak zamestnávateľ pri odmeňovaní nepostupuje podľa vnútorného predpisu alebo kolektívnej zmluvy,
- základné umelecké školy, materské školy, jazykové školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti štátom uznanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti a inej právnickej osoby alebo fyzickej osoby (cirkevné školy a školské zariadenia a súkromné školy a školské zariadenia), ak ide o pedagogických a odborných zamestnancov, ak zamestnávateľ nepostupuje pri odmeňovaní podľa vnútorného predpisu alebo kolektívnej zmluvy.
Pre pedagogických zamestnancov súkromných škôl, súkromných školských zariadení, cirkevných škôl a cirkevných školských zariadení platí pracovný čas podľa Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa len vtedy, ak pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 553/2003 Z. z.“).
F Ak si tieto školy zaviedli vlastný mechanizmus odm
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk