Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Preventívne prístupy učiteľov k problémovému správaniu v primárnom vzdelávaní (2.)

Dátum: Rubrika: Výskum Zo seriálu: Preventívne prístupy učiteľov k problémovému správaniu v primárnom vzdelávaní

V druhej časti príspevku zameranom na preventívne prístupy učiteľov k problémovému správaniu v primárnom vzdelávaní sme sa zamerali na postrehy od učiteľov, ktoré súvisia s organizačnými zmenami, komunikácia, včasná intervencia (napr. vzdelávanie učiteľov, prevzatie zodpovednosti za svoje činy a pod.).

(Dokončenie z predchádzajúceho čísla)

Postrehy od učiteľov

V príspevku prinášame kvalitatívny pohľad učiteľov primárneho vzdelávania na predchádzanie rizikového a problémového správania žiakov v slovenských školách. Výskumná vzorka bola zámerná a dostupná – oslovili sme študentov pregraduálneho štúdia na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v študijnom odbore Učiteľstvo a pedagogické vedy. Zber dát bol zabezpečený prostredníctvom online dotazníka, ktorý učiteľom umožňoval kreovať svoje zmysluplné odpovede. Dĺžka praxe učiteľov sa pohybovala v rozmedzí 3 – 35 rokov, čo považujeme za dostačujúce, vzhľadom na nadobudnuté praktické skúsenosti viacerých učiteľov. Učitelia boli požiadaní o vyplnenie krátkych, no za to cielených otázok, ktoré súviseli s cieľom nášho príspevku. Stratégia vypĺňania odpovedí spočívala v uvedení anonymných odpovedí tak, aby text odpovede obsahoval súvislé vyjadrenie vychádzajúce z praxe oslovených učiteľov.

Odpovede boli obsahovo pestré a rozsahovo prijateľné. Niektorí učitelia písali rozsiahlejšie odpovede (aj na viac ako desať riadkov), čo nám umožnilo detailnejšie nahliadnuť do skúmanej problematiky. Odpovede sme vyhodnotili na základe otvoreného kódovania a kategorizovali sme ich podľa príbuznosti odpovedí. Vytvorili sme tri hlavné kategórie, v rámci ktorých sme ďalej identifikovali niekoľko príbuzenských podkategórií.

Organizačné zmeny

Organizačné zmeny si vyžadujú predovšetkým zmenu vo forme a stratégiách vyučovania a zníženia počtu žiakov v školách. Táto kategória sa v odpovediach učiteľov opakovala niekoľkokrát a učitelia jej prikladajú istú vážnosť. Učitelia podporujú myšlienku, že vysoký počet žiakov v triede sa vylučuje s požadovaným individuálnym prístupom vyučujúceho k žiakovi a neefektívnemu predchádzaniu bežne vyskytujúcich sa problémov.

Zmena formy vyučovania

  • „Ja osobne by som uvítala blokové vyučovanie, kde by bol priestor sa v kľude povenovať žiakom.“
  • „Deti rady menia polohu, a preto neobsedia celý deň v jednej lavici. Osobne veľa využívam sedenie na koberci alebo tuli vakoch. Deti si na nich aj cez prestávky rady čítajú knihy.“
  • „Učitelia by tiež mali zmeniť svoj direktívny prístup k žiakom, tým myslím tých starších, začať sa o nich zaujímať aj v rovine emocionálnej, byť ich partnerom, napr. spolupracovať s nimi na rôznych projektoch, ktoré si spoločne naplánujú. Môžu to byť také projekty, ktoré deti zaujímajú, kde sa môžu prejaviť, ukázať, čo dokážu.“
  • „Zmeniť spôsoby a metódy učenia, viac zapájať učenie vonku, ak sú na to vhodné podmienky. Organizovať besedy so staršími žiakmi, ktorí možno mali podobný problém.“
  • „Myslím si, že by učitelia mohli viac využívať aj didaktické hry zamerané práve na sociálnu stránku, čím by sme budovali sociálnu klímu triedy. Určite by sa mohli využívať aj rôzne videoukážky/filmy, ktoré vychádzajú z reality a ukazujú na dôsledky nežiaduceho a problémového správania. Tiež by mohlo byť vhodné čítať príbehy, skutočné príbehy osudov žiakov v ich veku, aby si tak uvedomovali, aké rôzne následky z toho môžu plynúť.“

Zníženie počtu detí v triede

  • „Menej detí v triede by tiež zabezpečilo kľudnejší chod triedy a jednoznačne viac pomôcok a príjemnejšie zariadenie školských tried. Osobne sa mi lepšie učí, keď deti pracujú v skupinách a rovno si výklad učiva overujú v praxi, ale na to je potrebný priestor a pomôcky.“
  • <
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály