Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Vyberáme z portálu pracovnepravo.sk
Kategória: Aktuality Autor/i: pracovnepravo.sk
Portál je určený zamestnávateľom, zástupcom zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov. Obsah portálu je posudzovaný Vedeckou radou pre oblasť pracovného práva, práva sociálneho zabezpečenia a personálneho manažmentu vydavateľstva Wolters Kluwer SR. Hlavným partnerom je Labour Law Association.
29. 10. 2022
Pracovný poriadok, pracovná disciplína, súvislosti
Autor/i: Ing. JUDr. Ladislav Hrtánek, PhD.
Pracovný poriadok je vnútorným predpisom zamestnávateľa a preto pre jeho právnu relevanciu musia byť splnené určité právne predpoklady, a to obligatórne. Pojem „pracovná disciplína“ zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) výslovne neustanovuje, ustanovuje však jednotlivé povinnosti vedúceho zamestnanca a zamestnancov, ktoré keď títo porušia, porušia aj pracovnú disciplínu na pracovisku a nastanú neželané právne následky dané právnou úpravou. Pritom s porušením pracovnej disciplíny, či už menej závažným alebo závažným spája Zákonník práce aj možnosť ukončiť pracovný pomer, prípadne dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Preto bude uvedenie predpokladov pre platnosť pracovného poriadku a aj pracovnej disciplíny vo vzájomných interakciách predmetom tohto článku.
10-dňová demo licencia po registrácii užívateľského konta zdarma
21. 4.
Dovolenka počas materskej dovolenky
Autor/i: Ing. Iveta Matlovičová
Zamestnankyňa nastúpila 12. 3. 2019 na materskú dovolenku. V roku 2019 odpracovala v januári 20 pracovných dní (31 kalendárnych dní), vo februári 18 pracovných dní (28 kalendárnych dní), v marci 6 pracovných dní (11 kalendárnych dní). V roku 2019 vyčerpala 3 dni dovolenky, čiže zostatok dovolenky k 12. 3. 2019 mala 9 dní z r. 2018 + 25 dní na r. 2019. Materská dovolenka trvala od 12. 3. 2019 do 4. 11. 2019. Od 5. 11. 2019 čerpá rodičovskú dovolenku. Do práce by chcela nastúpiť po dovŕšení 3 rokov dieťaťa, t. j. 27. 4. 2022. Chcela by som sa spýtať, koľko dní má teda nárok na dovolenku? Za rok 2019 25 dní + 9 dní z r. 2018? R. 2020, 2021 = 0 dní (čerpanie rodičovskej dovolenky), r. 2022 = 30 dní, alebo sa bude krátiť dovolenka (nakoľko matka v r. 2021 dovŕšila 33 rokov)? Zamestnankyňa, ktorá ju zastupovala, by teda mala skončiť 27.4.2022, kedy by nastúpila zamestnankyňa po rodičovskej dovolenke?
10-dňová demo licencia po registrácii užívateľského konta zdarma
Príspevok na: https://www.pracovnepravo.sk/sk/pracovne-situacie/dovolenka-pocas-materskej-dovolenky.ps-113.html
25. 3. 2022
Je prácou nadčas aj práca zamestnanca vykonávaná bez výslovného súhlasu alebo príkazu zamestnávateľa?
Autor/i: Mgr. Jana Sapáková, LL.M.Eur, vedúca advokátka, Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s.r.o. , Mgr. Paulína Šlauková, advokátska koncipientka, Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s.r.o.
Bežný pracovný život prináša situácie, keď v dôsledku zvýšenej pracovnej vyťaženosti alebo potreby splnenia rôznych pracovných úloh alebo stanovených cieľov je nutné, aby zamestnanci pracovali nad rámec svojho bežného pracovného času. Zákonník práce práve pre takéto potreby ustanovuje inštitút práce nadčas. Práca nadčas by mala byť využívaná v časoch naliehavej zvýšenej potreby práce a vo všeobecnosti by mala mať výnimočný charakter. Najvyšší súd SR sa v rámci svojej nedávnej rozhodovacej činnosti zameral na problematiku práce nadčas a otázku, či sa za prácu nadčas považuje aj práca vykonávaná bez výslovného súhlasu zamestnávateľa, avšak stále vykonávaná s jeho vedomím.
10-dňová demo licencia po registrácii užívateľského konta zdarma
27. 10. 2021
Zodpovednosť zamestnanca za poškodenie služobného mobilného telefónu
Pomerne často sa možno stretnúť v aplikačnej praxi s otázkami zamestnávateľov, či môžu od zamestnancov vyžadovať pomernú časť úhrady nákladov spojených s poškodením mobilných zariadení (najmä mobilného telefónu), ktoré im zverujú do dispozície, alebo požadovať celkovú úhradu nákladov pri ich zistenom poškodení.
10-dňová demo licencia po registrácii užívateľského konta zdarma
29. 9. 2021
Vrátenie odstupného
Autorka: JUDr. Jana Žuľová, PhD., Právnická fakulta, UPJŠ
Kedy (ne)musíte vrátiť odstupné?
Všeobecné pravidlo o vrátení odstupného upravuje § 76 ods. 4 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“). Zamestnanec je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť, ak po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, ak sa so zamestnávateľom nedohodne inak.
10-dňová demo licencia po registrácii užívateľského konta zdarma
Zdroj: https://www.pracovnepravo.sk/sk/pracovnopravne-vztahy/vratenie-odstupneho.ppv-303.html
7. 9. 2021
Domácka práca a podklad na spracovanie mzdy
Autor: Mgr. Ladislav Briestenský
Ak má zamestnanec „home office”, nie je evidovaný v dochádzke. Na základe akého podkladu sa mu má spracovať mzda? Treba v tomto prípade predkladať výkaz odpracovaných hodín?
10-dňová demo licencia po registrácii užívateľského konta zdarma
13. 9. 2021
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní
Autor: JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.
Zamestnancovi, s ktorým bol skončený pracovný pomer, musí zamestnávateľ v súlade so zákonom č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“) vydať potvrdenie o zamestnaní a pracovný posudok. Tento článok informuje o povinnosti zamestnávateľa vydať zamestnancovi oba spomínané dokumenty, o ich náležitostiach a rozdiele medzi nimi. Ďalej tento článok poukazuje na rozhodovaciu prax súdov v súvislosti s pracovným posudkom.
10-dňová demo licencia po registrácii užívateľského konta zdarma
30. 8. 2021
Prekážka v práci alebo dovolenka?
Autor: JUDr. et. Mgr. Jozef Toman, PhD.
Môže zamestnávateľ nariadiť zamestnancom čerpanie dovolenky, ak im nemôže prideľovať prácu z dôvodu prekážky v práce na jeho strane? V príspevku nájdete odpovede na otázky, či v takomto prípade uplatiť prekážky v práci alebo dovolenku.
10-dňová demo licencia po registrácii užívateľského konta zdarma
Zdroj: https://www.pracovnepravo.sk/sk/pracovnopravne-vztahy/prekazka-v-praci-alebo-dovolenka.ppv-294.html
10. 8. 2021
Zamestnávanie mladistvých zamestnancov
Autor: JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.
V čase letných prázdnin viacerí zamestnávatelia majú záujem o sezónnych zamestnancov, kam patria aj študenti. Študent môže byť zamestnaný v pracovnom pomere alebo na základe niektorej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Tento článok pojednáva o právnej úprave v súvislosti so zamestnávaním mladistvých.
10-dňová demo licencia po registrácii užívateľského konta zdarma
Zdroj: https://www.pracovnepravo.sk/sk/casopis/bozp/zamestnavanie-mladistvych-zamestnancov.m-1067.html
3. ODBORNÁ ONLINE KONFERENCIA K PRACOVNÉMU PRÁVU
Jedinečné online podujatie svojho druhu, na ktorom sa špičkoví odborníci zo SR a z ČR podelia o svoje bohaté skúsenosti z aplikačnej praxe a o legislatívny pohľad na možnosti a limity zamestnávateľa pri nastavovaní a uplatňovaní procesnoprávnych pravidiel v pracovnom práve.
Online konferencia bude prebiehať počas dvoch dní.
20. 10. 2021 - od 12:00 – 15:30 hod.
21. 10. 2021 - od 12:00 – 15:30 hod.
Forma uskutočnenia: online cez MS Teams.
Zdroj a ďalšie informácie: https://www.pracovnepravo.sk/sk/aktuality/3-odborna-online-konferencia-k-pracovnemu-pravu.a-626.html
22. 7. 2021
Pracovnoprávna zodpovednosť zamestnávateľa za pracovný úraz zamestnanca
V aplikačnej praxi sa pomerne často vyskytujú sporné situácie spočívajúce vo vzniku poškodenia zdravia zamestnanca mimo výkonu práce a mimo pracoviska (napr. na parkovisku zamestnávateľa, na pracovnej ceste alebo aj počas absolvovania lekárskej prehliadky). Do akej miery sa uplatňuje pracovnoprávna zodpovednosť zamestnávateľa za pracovný úraz zamestnanca pri odchode z pracoviska?
10-dňová demo-licencia po registrácii užívateľského konta zdarma
13. 3. 2021
Opatrenia v súvislosti s COVID-19 v réžii zamestnávateľov
Autor: JUDr. Martin Krendl, Prosman a Pavlovič advokátska kancelária, s.r.o.
V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2, ako aj legislatívnymi zmenami v reakcii na pandémiu vznikajú v praxi mnohé otázky týkajúce sa najmä pracovnoprávnych predpisov, ochrany bezpečnosti a zdravia pri práci, resp. ochrany osobných údajov, ako aj konkrétneho postupu zamestnávateľov.
10-dňová demo-licencia po registrácii užívateľského konta zdarma
27. 1. 2021
Umožnenie vstupu na pracovisko zamestnancovi, ktorý z dôvodu zdravotnej kontraindikácie nemohol podstúpiť testy na koronavírus
Za akých podmienok môže zamestnávateľ umožniť vstup na pracovisko zamestnancovi, ktorý nemohol podstúpiť testy na koronavírus z dôvodu existujúcej zdravotnej kontraindikiácie? V článku analyzujeme právny problém, ktorý vznikol z nesúladu medzi vyhlášikou č. 14 Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a príslušným ustanovením zákona o BOZP. Článok obsahuje aj navrhované alternatívy pre zamestnávateľa vrátane našich odporúčaní.
10-dňová demo-licencia po registrácii užívateľského konta zdarma
29. 1. 2021
Dohoda o hmotnej zodpovednosti
Autor: JUDr. Simona Laktišová
Môže zamestnávateľ nejakým spôsobom "prinútiť" zamestnanca, aby s ním uzatvoril dohodu o hmotnej zodpovednosti, keď ju zamestnanec nechce podpísať?
Zamestnanca nie je možné k uzatvoreniu dohody prinútiť, nakoľko dohoda je dvojstranný právny úkon. Ustanovenie § 37 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z. n. p. stanovuje, že právny úkon, ktorý nebol urobený slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne, je neplatný.
10-dňová demo-licencia po registrácii užívateľského konta zdarma
Odpoveď: https://www.pracovnepravo.sk/sk/pracovne-situacie/dohoda-o-hmotnej-zodpovednosti.ps-59.html
13. 11. 2020
COVID-19 Pokyn zamestnávateľa na celofiremné testovanie zamestnancov
V poslednej dobe sa pravidelne objavujú otázky, či je zamestnávateľ oprávnený vydať svojim zamestnancom pokyn, ktorým im ukladá povinnosť absolvovať testovanie na Covid-19. Toto testovanie zorganizuje zamestnávateľ a uhradí náklady s ním spojené. Posúdenie predmetnej situácie treba vnímať z hľadiska dvoch právnych režimov, a to:
- z hľadiska právnej úpravy ochrany osobných údajov vyplývajúcej najmä z nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov (ďalej len „GDPR“) (výsledok o pozitivite/negativite má povahu osobného údaja osobitnej kategórie) a
- z hľadiska právneho režimu príslušných pracovnoprávnych predpisov – najmä Zákonníka práce.
10-dňová demo-licencia po registrácii užívateľského konta zdarma
Článok po registrácii nájdete tu: https://www.pracovnepravo.sk/sk/pracovnopravne-vztahy/pokyn-zamestnavatela-na-celofiremne-testovanie-zamestnancov.ppv-222.html
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk