Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

Úroveň spolurozhodovania v školách

Publikované: Autor/i: PaedDr. Dušana Bieleszová

Spolurozhodovanie je proces, v ktorom sa zúčastnené strany podieľajú na tvorbe a realizácii rozhodnutí. V školách a školských zariadeniach sa spolurozhodovanie týka nielen riaditeľov, učiteľov a zamestnancov, ale aj žiakov, rodičov a ďalších partnerov. Úroveň spolurozhodovania môže byť rôzna, od manipulatívnej až po zdieľané spolurozhodovanie (reálnu participáciu). 

Pre potreby školského prostredia modifikujeme rebríček občianskej participácie Sherry Arnstein (1969) o spoluúčasti subjektov na vzájomnom zdieľaní spoločných hodnôt, noriem, cieľov a vízií.

Model spolurozhodovaniaopisuje rebrík občianskej angažovanosti a pozostáva z 8 stupňov, ktoré ukazujú rôzne úrovne moci a vplyvu v rozhodovacom procese. Najnižšie tri stupne sú označené ako manipulácia, terapia, informovanie a predstavujú formy neúčasti alebo falošnej účasti. Stredné tri stupne sú označené ako konzultácia, partnerstvo - predstavujú formy tokenistickej účasti alebo účasti na úrovni poradenstva. Najvyššie dva stupne sú označené ako delegovaná moc a občianske riadenie - ide o formy plnej účasti alebo účasti na úrovni kontroly.2

Pre potreby školského prostredia sme vymedzili tieto roviny angažovanosti kľúčových ľudí na rozhodovaní.

Manipulatívne správanie 

Je príznačné pre tie školy, kde sa množstvo aktivít vykazuje iba v záverečných správach a v rámci rôznych štatistických zisťovaní. Realita vnútorných vzťahov a  nastavenia spolurozhodovacích procesov pri stanovení vízií a cieľov je v praxi školských aktivít iná.

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Aktuálne články

Atestačná skúška - vedúca ŠKD A

Publikované: Aktualizované:

Otázka:  Musí mať vychovávateľka školského klubu detí, ktorú chceme vymenovať za vedúcu ŠKD, 1. atestačnú skúšku?     

Čerpanie voľna na predatestačné vzdelávanie A

Publikované: Aktualizované:

Otázka Učiteľka 2. stupňa absolvovala predatestačné vzdelávanie, následne spracovala prácu, ktorú úspešne obhájila. Nebola zahrnutá v pláne kontinuálneho vzdelávania. Na základe ústnej informácie od riaditeľky školy súhlasila s čerpaním dovolenky, resp. náhradného voľna na dni, kedy sa zúčastnila predatestačného vzdelávania, resp. skúšky. Mohla učiteľka čerpať náhradné voľno, resp. dovolenku na predatestačné vzdelávanie? Bola som upozornená, že atestácie nie sú kontinuálnym vzdelávaním, z tohto dôvodu nemusia byť v pláne kontinuálneho vzdelávania, t. j. zamestnanec má nárok na úhradu nákladov od zamestnávateľa aj 5 dní pracovného voľna na prípravu a vykonanie atestácie. Je to pravda?

Dátum preradenia do vyššej platovej triedy A

Publikované: Aktualizované:

Dátum priznania kreditov za rozširujúce štúdium A

Publikované: Aktualizované:

Otázka Dňa 21. 8. 2015 som štátnou skúškou ukončila dvojročné rozširujúce štúdium slovenského jazyka, za ktoré bolo možné získať 60 kreditov, dnes mi pani riaditeľka povedala, že jej je to ľúto, ale kredity sa priznávajú od prvého nasledujúceho mesiaca. Z Pedagogickej fakulty UK v Bratislave nám koncom júla písali, že ak chceme mať za štúdium priznané kredity, musíme absolvovať štátne záverečné skúšky do konca augusta. Viete o nejakom dodatku k zákonu alebo o niečom, na základe čoho by som vedela, že naozaj za štúdium mi nemôžu byť priznané kredity?