Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Implementácia národných programov v dokumentácii školy
Dátum: Rubrika: Teória vyučovania Zo seriálu: Učebnice, dokumentácia
Jednou zo základných podmienok na zabezpečenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a zamestnancov v škole je aj ich aktívna ochrana a predchádzanie sociálno-patologických javov a riešenie ich príznakov. Plnenie týchto úloh by školy mali zabezpečovať prostredníctvom ustanovenia koordinátora prevencie, poskytovaním informácií na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakom, učiteľom a zákonným zástupcom žiakov prostredníctvom systémových preventívnych aktivít, triednických hodín, podujatí, besied, prednášok, vzdelávacích aktivít, triednych aktívov, zabezpečovaním monitoringu zameraného na prevenciu a odhaľovanie negatívnych javov v správaní žiakov a príznakov šikanovania, vyhodnocovaním situácie v tejto oblasti a prijímaním systémových opatrení na odstránenie zistených nedostatkov.
Školy sú povinné na zabezpečenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a zamestnancov v škole rozpracovať preventívno-výchovné programy v rámci národných programov:
- Národný program prevencie obezity,
- Národný program boja proti obchodovaniu s ľuďmi,
- Plán výchovy k ľudským právam v rezorte školstva,
- Národný program duševného zdravia,
- Stratégia prevencie kriminality.
Zásady a podmienky pre vypracovanie ŠkVP nestanovujú, že názvy jednotlivých častí ŠkVP musia byť totožné s názvami, ktoré sú dané v štátnom vzdelávacom programe (ŠVP) či vo vzorových vzdelávacích programoch. Preto nemožno jednoznačne stanoviť, do ktorej časti ŠkVP plnenie úloh jednotlivých programov zaradiť. Najvhodnejšie je tak urobiť v časti zaoberajúcej sa komplexnou charakteristikou školy, ktorá, okrem iného, má uvádzať aj zapojenie školy do dlhodobých projektov, ktorými uvedené programy sú. Plnenie úloh Národného programu prevencie obezity však možno zaradiť aj do časti týkajúcej sa stanovenia podmienok na zabezpečenie ochrany zdravia. V časti zaoberajúcej sa materiálno-technickými podmienkami možno uviesť aj ich vytváranie, ktoré bude slúžiť na realizáciu úloh jednotlivých programov, napr. úlohy v prevencii obezity si vyžadujú zabezpečenie vhodných priestorových podmienok pre realizáciu pohybových aktivít žiakov, resp. zabezpečenie pravidelného zdravého stravovania žiakov a pod. Dôležité bude, aby sa plnenie úloh jednotlivých programov dostalo do cieľov a obsahu vyučovania jednotlivých predmetov.
Plány práce školy na jednotlivé školské roky by mali obsahovať rozpracovanie úloh plnenia jednotlivých programov na príslušný školský rok, s určením termínu plnenia úloh a personálnej zodpovednosti za ich plnenie.
Odporúča sa vypracovať plány ako prílohu plánu práce školy pre jednotlivé oblasti osobou (osobami), ktoré boli ich plnením poverené. Dôležité je, aby sa plnenie a vyhodnocovanie úloh jednotlivých programov stalo aj súčasťou plánov práce metodických orgánov škôl, resp. obsah programov našiel svoje miesto pri preberaní vhodných tém aj v tematických výchovno-vzdelávacích plánoch vyučujúcich jednotlivých predmetov. Prirodzenou súčasťou kontrolnej činnosti by mala byť aj priebežná kontrola plnenia úloh jednotlivých programov a ich vyhodnocovanie na zasadnutiach poradných orgánov školy.
- Národný program prevencie obezity
- Národný program boja proti obchodovaniu s ľuďmi
- Národný program duševného zdravia
- Stratégia prevencie kriminality
- Plán výchovy k ľudským právam v rezorte školstva
- Národný štandard finančnej gramotnosti
Národný program prevencie obezity
Dokument považuje obezitu za jednu zo základných výziev pre zdravotníctvo v 21. storočí, ktorá sa bezprostredne dotýka aj populácie Slovenskej republiky. Nadhmotnosť a obezita sú spolu s fajčením jedným z najrizikovejších faktorov, ktorým sa dá predchádzať. Cieľom programu je zabrániť vzniku nadhmotnosti a obezity u detí, zastaviť nárast počtu občanov s nadhmotnosťou a obezitou, znížiť počet občanov trpiacich nadhmotnosťou a obezitou. Na dosiahnutie stanovených cieľov boli stanovené dve základné oblasti, v ktorých by mali byť vykonávané aktivity. Týmito oblasťami sú: výživa a pohybová aktivita.
Výživa:
- zníženie príjmu energie z tukov,
- obmedzenie spotreby živočíšnych tukov, najmä mäsa a mäsových výrobkov s vyšším obsahom tuku a tučných mliečnych výrobkov,
- zvýšenie spotreby rýb a kyslomliečnych výrobkov s nízkym obsahom tuku,
- zníženie príjmu energie z voľných cukrov,
- zvýšenie spotreby zeleniny a ovocia v čerstvom prírodnom stave, strukovín, celozrnných výrobkov a orechov.
Pohybová aktivita
V dokumente sa konštatuje, že je potrebné simultánne vychovávať občanov ku zdraviu a zároveň vytvárať podmienky a možnosti na vykonávanie pohybovej aktivity s cieľom znížiť počet detí a dospelých, ktorí nevykonávajú žiadnu pohybovú aktivitu, zvýšiť počet detí a dospelých, ktorí vykonávajú zdraviu prospešnú pohybovú aktivitu aspoň 30 minút denne, pozitívne rozvíjanie a menenie prostredia a jeho faktorov tak, aby boli aktívne vytvárané možnosti a príležitosti pre zdraviu prospešnú pohybovú aktivitu.
Cieľové skupiny: deti a mládež do 18 rokov s normálnou hmotnosťou – so zámerom podpory zdravia a prevencie nadhmotnosti/obezity cieľom, deti a mládež do 18 rokov s nadhmotnosťou alebo vysokým rizikom rozvoja nadhmotnosti a jej komplikácií so zámerom zníženia telesnej hmotnosti a jej stabilizácie, približne rovnako boli rozdelení aj dospelí nad 18 rokov.
Aktivity na splnenie cieľa
Konštatuje sa, že je potrebná spolupráca všetkých sektorov, rezortov a zložiek spoločnosti, pretože sa jedná o celospoločenskú aktivitu. My sa zameriame na oblasť výchovy a vzdelávania, kde sú stanovené 3 základné ciele:
- zavedenie systému vzdelávania ku zdraviu na všetkých úrovniach a typoch škôl,
- zvýšenie zdravotného povedomia detí a mládeže,
- zvýšenie zdravotného povedomia občanov v produktívnom a postproduktívnom veku.
Ako postupovať pri koncipovaní programu?
Riaditeľom škôl POP odporúčajú v súlade s programom zvyšovať počet hodín telesne a športovej výchovy v rámci ŠkVP a motivovať deti a žiakov k pohybovej aktivite. Odporúčajú sa tri hodiny povinného vyučovania telesnej a športovej výchovy a dve hodiny v rámci mimoškolskej záujmovej činnosti týždenne. Program sa realizuje aj výchovno-vzdelávacími aktivitami v rámci vyučovacieho procesu prostredníctvom obsahu ďalších vyučovacích predmetov, zaradením a realizáciou prierezových tém, najmä tém Ochrana života a zdravia (tvorba predpokladov na dosiahnutie vyššej telesnej zdatnosti a celkovej odolnosti organizmu na vyššiu fyzickú a psychickú záťaž), Environmentálna výchova (životný štýl), Osobnostný a sociálny rozvoj (prevencia užívania návykových látok) do ich učebných osnov. Ďalej možno využiť zapojenie sa do projektu Zdravá škola, triednické hodiny, organizáciu voľnočasových aktivít žiakov prostredníctvom pravidelnej krúžkovej činnosti či jednorazovými akciami a podujatiami, resp. zapájaním sa do projektov, organizovanie besied, prednášok s odborníkmi na zdravú výživu, zdravotníkmi.
- Výživa – POP priamo ukladajú v tejto oblasti vedúcim zariadení školského stravovania spolupracovať s riaditeľmi škôl pri vypracovaní stravovacieho režimu stanovením prestávky na jedlo a oddych v súlade s fyziologickými potrebami žiakov, pri výchove k zásadám zdravej výživy a odstraňovaní negatívnych stravovacích návykov pri zabezpečovaní diétneho stravovania detí a žiakov.
- Pohybová aktivita – zvýšiť po
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk